Fekete-Győr Andrást megfosztották képviselői mandátumától, miután a parlament 142 igen és 32 nem szavazattal elfogadta az összeférhetetlenségét kimondó határozatot. A döntés alapját az a jogerős ítélet képezte, amely szerint a momentumos politikus bűncselekményt követett el. Az ítélet csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak miatt született, amelyért egy év börtönbüntetést kapott, két év próbaidőre felfüggesztve - elemezte a Telex.
Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke a szavazás előtt kijelentette: „Olyan eljárásban vagyunk, aminek a gyakorlására eddig még nem kényszerültünk.” Az országgyűlési törvény alapján kimondható az összeférhetetlenség, ha egy képviselőt mandátuma idején jogerősen bűncselekmény miatt elítélnek. Ez az eljárás a 2012-es jogszabály-elfogadás óta először valósult meg. A Fidesz-KDNP mellett a Jobbik és a Mi Hazánk is támogatta a döntést.
A határozatra Fekete-Győr András a Facebook-oldalán reagált, politikai bosszúnak nevezve az eljárást: „Az Orbán-rendszer »bátor« talpnyalói, a NER politikai ítéletét aláíró képviselői ma egyenként, arccal és névvel tették egyértelművé, hogy a politikai bosszú szolgálatába álltak. Nevük örökre bekerül a parlamenti jegyzőkönyvekbe – a szégyenüket lemosni már soha nem tudják.” Hozzátette: „Annak a rendszernek ugyanis, amely félelemre és üldöztetésre építi a hatalmát, meg vannak számlálva a napjai.”
Az ügy hátterében az a 2018-as túlóratörvény elleni tüntetés áll, amikor Fekete-Győr füstgyertyát dobott a rendőrsorfal elé. Első fokon még felmentették, de másodfokon bűnösnek találták, amit a Fővárosi Ítélőtábla október közepén jogerősen is megerősített. Az ítélet kapcsán Fekete-Győr azt mondta: „A mai nappal (…) elmondhatjuk: újra vannak politikai elítéltek is hazánkban. Olyan ugyanis a rendszerváltozás óta nem fordult elő Magyarországon, hogy egy országgyűlési képviselőt azért ítéljenek el bűncselekmény elkövetéséért, mert a hatalommal szemben tüntetett.” Kijelentette, hogy élete végéig büszke marad arra, hogy egy „önkényes, korrupt rendszer elleni fellépésért ítélték el”.
Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint azonban a döntés indokolt és törvényes volt. „Ön nem egy politikai elítélt, egy elítélt politikus” – mondta a parlamentben, hozzátéve: „A bíróság független döntést hoz, amit mindenkinek el kell fogadni, még egy politikusnak is akkor, ha köztörvényes bűncselekményt követ el.” Hidvéghi hangsúlyozta, hogy „a szólásszabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága nem egyenlő az erőszakkal”.
Fekete-Győr mandátumát Cseh Katalin kapja meg, míg ő a Momentum pártalapítványának elnökeként folytatja politikai tevékenységét. Utolsó parlamenti felszólalásában a politikus Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versét idézve bírálta az Orbán-kormányt: „Újra értjük, hogy miért félthetjük a munkánkat, a családunk megélhetését, az előmenetelünket ebben a rendszerben, ha ennek a hatalomnak nem tetsző módon viselkedünk.” Felszólalását azzal zárta: „Ne féljenek, önök is ki fognak [vonulni]. Csak önök nem önszántukból.”