Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke határozottan kijelentette, hogy pártja nem fog együttműködni a jelenlegi ellenzéki képviselőkkel, és minden választókerületben saját jelöltet indítanak - írta a 24.hu.
Magyar Péter a 24.hu-nak adott interjújában hangsúlyozta:
„Kizárt, hogy jelenlegi ellenzéki képviselő a Tisza támogatásával induljon 2026-ban. Remélem, hogy a jelenlegi inkumbens képviselők, akik esetenként már 10–20 éve a politikából élnek, éreznek magukban annyi kurázsit, hogy szereznek munkát, és kipróbálják magukat a magánszférában 2026 után.” - tette közzé a Telex.
Hozzátette, hogy nem lesz előválasztás, koordináció vagy választási alku, még olyan ismert politikusokkal sem, mint Hadházy Ákos.
Mindez különösen feszültséget kelt az ellenzéki térfélen, ahol a legtöbb párt az együttműködést tartaná szükségesnek a kormányváltás érdekében. A Tisza Párt stratégiája a jelenlegi helyzetben különösen fontos, mivel a kormányoldal a választási törvények módosításával és a választókerületi határok átrajzolásával új helyzetet teremtett.
Budapesten például a jelenlegi 18 választókerület helyett 16 marad, ami még jobban megoszthatja az ellenzéki szavazótábort.
A 24.hu szerint több jelenlegi ellenzéki képviselő – köztük Kunhalmi Ágnes, Szabó Tímea és Jámbor András – jelezte, hogy indulni kíván a következő választáson, míg mások, mint Hadházy Ákos vagy Orosz Anna, egyelőre kivárnak.
A kormányváltás esélyei és Magyar stratégiája
Magyar Péter szerint, ha a jelenlegi képviselők külön indulnak, azzal csak Orbán Viktor hatalmon maradását segítik:
„Aki külön elindul ebben a választási rendszerben a Tisza Párt ellen, az Orbán Viktort akarja hatalmon tartani. És aki azt állítja, hogy az ellenzéki együttműködés segíti a kormányváltást, az hazudik.”
Magyar kijelentette, hogy pártja mind a 106 egyéni körzetben saját jelöltet fog állítani. A Tisza Párt célja egy új, plurális demokrácia megteremtése, és nem terveznek hosszú távú hatalmi pozíciót.
„A Tisza egy olyan párt akar lenni, ami átviszi az országot ezen az átmeneti időszakon,” fogalmazott.
Ellenzéki reakciók
Az ellenzéki oldal számára komoly dilemmát jelent a Tisza Párt stratégiája, mivel egy szoros verseny esetén a megosztott ellenzéki szavazatok a kormánypárt győzelmét eredményezhetik.
Hadházy Ákos például arra figyelmeztetett, hogy az együttműködés hiánya miatt elcsúszhat a kormányváltás.
A 2026-os választásokon az ellenzék számára a 106 egyéni körzetből legalább 54 megnyerése szükséges a kormányváltáshoz, ami Magyar stratégiája szerint új, hiteles jelölteket kíván minden körzetben. Azonban a megosztottság és a kormány által átrajzolt választási térkép komoly akadályt jelenthet az ellenzéki pártok számára.
A választási törvény módosulásáról korábban, itt számoltunk már be.