Orbán Viktor péntek reggeli interjújában a Kossuth Rádióban többek között a magyar gazdaság helyzetéről, a béketörekvésekről és a jövőbeni kilátásokról beszélt- számolt be erről az ATV. A miniszterelnök szerint a gazdaság problémái elsősorban a háború következményeiből fakadnak, és kiemelte, hogy az Európai Unió szankciós politikája rontja a helyzetet.
Gazdasági növekedés és béke fontossága
Orbán hangsúlyozta, hogy a magyar kormány 2024-re 3,4%-os gazdasági növekedést tervez, ám ehhez szükséges lenne a háború lezárása:
„A magyar gazdaság bajai kivétel nélkül a háborúból és a háború következményeiből származnak. (…) Az egész gazdaságban a sikerhez szükséges kiszámíthatóság, nyugalom, tervezhetőség helyett védekező testtartás alakult ki.”
A miniszterelnök elmondta, hogy két forgatókönyv alapján készült a költségvetés: egy háborús és egy békés verzióra. A béke elérése szerinte a gazdasági fejlődés kulcsa, és Donald Trump esetleges visszatérése elősegítheti ezt.
„Minden emberi kalkuláció és számítás szerint lehettem biztos abban, hogy Trump elnök úr visszatér.” Orbán Viktor optimista a 2025-ös évet illetően, amelyben szerinte fantasztikus lehetőségek állnak az ország előtt:
„Valójában én leginkább a fantasztikus, a nagyszerű, a példátlan szavakat szerettem volna látni, mert ’25-ben valóban történnek majd olyan dolgok Magyarországon, amelyek korábban még sosem.”
Családtámogatás, béremelés és lakhatási programok
A kormány különös figyelmet fordít a családtámogatásra és a bérek emelésére. A családi adókedvezmény megduplázása és az egymillió forintos átlagjövedelem elérése a cél:
„Az áremelkedések ellen az egyetlen segítség, amit egy kormány adni tud az embereknek, ha lehetőséget teremt, hogy több pénzt keressenek.”
Egy új lakhatási program is indul a 35 év alattiak számára, amely a cégeket ösztönzi, hogy 150 ezer forintos lakhatási támogatást nyújtsanak.
Támogatások kisvállalkozóknak és munkáshitel bevezetése
A „Demján Sándor Program” példátlan mértékű tőkejuttatást kínál a kisvállalkozóknak. Emellett új munkáshitelt vezetnek be a fiatal dolgozók támogatására:
„Végre nem csak a tanuló fiatalokkal, hanem a dolgozó fiatalokkal is tudunk foglalkozni.”
Béketörekvések és az energiaárak csökkentése
Orbán kitért az orosz-ukrán háború békepárti fordulatának fontosságára és az energiaárak csökkentésére, ami szerint elengedhetetlen az európai gazdaság versenyképességének megőrzéséhez:
„Olyan verseny nincs, hogy az amerikaiak négyszer kevesebbet fizetnek az áramért, meg a gázért, mint az európaiak, és mi nyerünk, nem ők.”
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az energiaárak mérséklése és a szankciók felülvizsgálata elengedhetetlen az európai gazdaság megmentése érdekében.
Antibürokratikus reformok az Európai Unióban
A kormány célja a bürokrácia csökkentése is, amely Orbán szerint akadályozza a gazdaság működését. „Annyi idióta szabály létezik, hogy megöli a gazdaságot.”
Nemzeti Konzultáció és politikai irányváltás
A Nemzeti Konzultáció kapcsán a miniszterelnök kifejtette, hogy az erősíti a kormány pozícióját a brüsszeli vitákban:
„A demokráciában a legerősebb politikai érv maga a nép akarata.”