A 2024 második negyedévére vonatkozó adatok szerint Magyarország GDP-je 1,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján a gazdasági teljesítmény 0,2 százalékkal visszaesett az előző negyedévhez viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábban már jelezte, hogy az elemzői várakozásoknál kedvezőtlenebb adatok is érkezhetnek és a mostani jelentés ezt megerősíti - közölte a 24.hu. A miniszter a gazdasági visszaesés okait főként a külső keresleti problémákban látja, amelyek különösen az export gyenge teljesítményére vezethetők vissza. Az európai külpiacok, elsősorban a német gazdaság gyengesége, kedvezőtlenül hat a magyar iparra.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint bár a magyar gazdaság alapjai továbbra is erősek, az ipar teljesítményének helyreállása késlekedik a külső piacok problémái miatt. Nagy Márton optimizmusát fejezte ki a belső kereslet növekedésével kapcsolatban, különösen a reálbérek emelkedése és a belső fogyasztás élénkülése kapcsán. Ezt bizonyítja a keskeresekdelmi forgalom több hónapja tartó növekedése és a rurizmus 8%-kal való bővülése az év első felében a tavalyi évhez képest.
A miniszter kiemelte, hogy a gazdasági nehézségek hátterében a szomszédos háború és az Európai Unió versenyképességi problémái állnak. A háború negatív hatással van a piacokra és a befektetési kedvre, de ha a konfliktus véget ér, a magyar gazdaság újra növekedési pályára állhat, elérve a 4 százalékos növekedési ütemet.
Nagy Márton arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unió globális versenyképessége az utóbbi években gyengült, amit tovább súlyosbítottak az energiaárak növekedése és a nemzetközi protekcionista intézkedések. Különösen aggasztó a járműipar jövőjének bizonytalansága.
A kormány tervei szerint a közeljövőben, az amerikai elnökválasztás után, békeköltségvetés készül, amely a kis- és középvállalkozásokra és a családokra koncentrálva ösztönözné a gazdaság növekedését és elősegítené a GDP 4 százalékos bővülését.