A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint 2024 májusában 47 071 beteg várakozik műtéti beavatkozásra az államilag finanszírozott egészségügyben.
Ez a szám az elmúlt egy évben jelentősen nőtt, 2023 áprilisában még "csak" 40 ezren várakoztak. A leghosszabb várólisták a térdprotézis műtéteknél alakultak ki, ahol átlagosan 1,5 évet kell várni a beavatkozásra. A szürkehályog műtéteknél a várakozási idő néhány hónap (jellemzően 50 nap), de területi eltérések is tapasztalhatók. A csípőprotézis műtétekre is sokat kell várni, a pandémia óta megduplázódott az átlagos várakozási idő.
Az economx szerint a top 3 várólista:
- 15,1 ezer beteg térdprotézisre vár;
- 13,7 ezren szürkehályog-műtét miatt várnak;
- 8,7 ezren pedig csípőprotézisre várakoznak.
A várólisták növekedésének hátterében a humánerőforrás hiány, a finanszírozási nehézségek, az orvosok motiváltságának csökkenése, a magánellátás elszívó hatása, valamint az infláció miatti áremelkedés állnak. A NEAK célja, hogy a várólisták csökkentése érdekében növelje a finanszírozást (a jelenlegi 110% helyett 130%-kal) és javítsa a betegek tájékoztatását. A NEAK várólista fejlesztési programja célja, hogy a betegek minél előbb megkaphassák a szükséges ellátást. A program keretében a NEAK több forrást biztosít a várólistás műtétek finanszírozására, és javítja a betegek tájékoztatását a várólisták állásáról és a várakozási időkről. A NEAK emellett kiemelt figyelmet fordít a humánerőforrás-hiány kezelésére is, és ösztönözni kívánja az orvosokat a közszolgálati ellátásban való maradásra.
A betegpanaszok leggyakoribb oka a várakozási idő hossza, a betegek nem megfelelő tájékoztatása, valamint a műtétek átdátumozása. A NEAK célja, hogy ezeket a panaszokat a lehető legnagyobb mértékben csökkentse. A NEAK tíz kórházban mért felmérése alapján van olyan orvos, aki csak 1-6 műtétet végzett el egy évben a NEAK finanszírozásában.
A műtéteket végző orvosok száma az elmúlt években jelentősen csökkent. Ennek oka a humánerőforrás hiány, az orvosok elvándorlása a magánellátásba, valamint a motiváció csökkenése. A NEAK célja, hogy ösztönözze az orvosokat a közszolgálati ellátásban való maradásra, és javítsa a munkakörülményeket.