Az RTL beszámolója alapján azok, akik június 9-én külföldön tartózkodnak, és átjelentkeznek, csak az Európai Parlamenti választáson szavazhatnak. Ez azért van, mert az önkormányzati választáson több ezer különböző szavazólap szükséges.
A Nemzeti Választási Iroda ezt azzal indokolta az RTL-nek, hogy kivitelezhetetlen lenne a sokféle szavazólapot eljuttatni a külképviseletekre:
„A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, illetve a nemzetiségi önkormányzati képviselők választására várhatóan több mint 10 ezer különböző szavazólap készül majd. Szerintük ezen szavazólapok határidőben, megfelelő helyre történő eljuttatása a papír alapú szavazás esetében kivitelezhetetlen feladat, és a választás eredményének megállapítása is lényegesen több időt venne igénybe.”
László Róbert választási szakértő kiemelte, hogy ez nem új szabály, hanem mindig is így volt: önkormányzati választáson soha nem volt külképviseleti szavazás, csak az országgyűlési és az Európai Parlamenti választáson.
„Amikor 2004-től beléptünk az EU-ba, onnantól kezdve van egyáltalán ez a lehetőség, előtte, hogy ha valaki szavazni akart, akkor egész egyszerűen itthon kellett lenni” – mondta László Róbert.