Ülést tartott a Miniszterelnökség épületében a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum. A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) honlapján tette közzé az ülésén elhangzottakat.
Ennek legfontosabb témája az állami és önkormányzati közigazgatási munkavállalók 2023. évi bérfejlesztése. A szakszervezeti vezetők és az önkormányzati szövetségek képviselői nem nagy reménnyel ültek le tárgyalni, de ezt a keveset is hamar elvesztették.
Dr. Bordás Gábor közigazgatási államtitkár (Miniszterelnöki kormányiroda) rögtön a tanácskozás elején elmondta, hogy a háborús helyzet, annak következtében keletkező energiaválság és az elszabaduló infláció miatt nincs lehetőség az ágazat béremelésére. Hozzátette, jelenleg még azt sem tudják, miként és mikor kerülhet sor a közszférában dolgozók bérrendezésére.
A jelenlévő szakszervezeti vezetők nem adták fel, érvekkel küzdöttek a béremelésért. Boros Péterné, az MKKSZ elnöke megerősítette az eddigi követeléseket. Utalva az áremelkedésekre kijelentette, nem tudják elfogadni, hogy a közszolgálat kimarad a béremelésekből.
„A tavalyi reálkereset csökkenés ezen a területen a KSH szerint is tíz százalék volt! A nullát nem tudjuk elfogadni. Tavaly júliusban kértük a húsz százalékos béremelést, melynek éves hatása tíz százalék lett volna. Ez lehetett volna egy tizenharmadik havi bér is. Erre nem kaptunk még választ sem. Most már huszonöt százalékos emelést követelünk, a diplomás bérminimumot és a sztrájktörvény módosítását” – közölte Boros Péterné.
Dr. Taskovics István elmondta, hogy óriási az elégedetlenség, ugyanis a kormány igent mondott a kormánytisztviselői elszegényedésére. „Vannak javaslataim arra, hogyan lenne fedezet a bérekre a költségvetésben, ilyen például a kilenc százalékos társassági adó megemelése tizenegy százalékra. Vagy ott van a határon túli sportegyesületek támogatása a mostani válságban is. Ha oda jut, akkor nekünk is jusson bérekre” – fogalmazott a TBDSZ elnöke.