Amint azt a napi.hu megírta, a kormány nemrég jelentette be, hogy a jelenlegi feltételekkel október 31-ig lehet beadni - a hagyományos, rövid idő alatt megtérülő - napelemes rendszer telepítési és betáplálási igényeket az MVM-hez, utána – a hivatalos indoklás szerint – a hálózat túlterheltsége miatt megszűnik ez a lehetőség.
Május végén Szijjártó Péter külügyminiszter még azt jelentette be, hogy a magyar kormány csatlakozott az indiai-francia alapítású nemzetközi napenergia szövetséghez, hogy 2030-ra a magyar villamosenergia-előállítás 90 százaléka már karbon-semleges legyen. Azóta alig öt hónap telt el, és a kormány alapvető változtatásokat jelentett be - hívja fel a figyelmet az RTL Híradó.
Az új belépőknek megszűnik az a lehetőség, hogy visszatáplálhatják a rendszerbe a megtermelt, de fel nem használt villamosenergiát, és cserébe akkor is olcsóbban kaphatnak áramot, amikor nem termel a napelemük.
"3000 megawatt napenergia már működőképes, amit feltáplálnak a jelenlegi hálózati rendszerbe, 2026-ig pedig több mint 5000 megawatt előrejegyzés van. Ezért nem visel el többet a rendszer" - mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a szombati kormányinfón.
A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szerint a kormány érvelése egyszerűen nem igaz, ugyanis eddig hálózati problémák miatt az elutasítási arány csak pár százalékos volt. A szövetség szerint a kormány ezzel az intézkedésével lényegében eltörli a napelemes piacot. Éppen ezért tüntetést szerveznek a következő hetekben az iparáguk megmentése érdekében.
A következő hónapokban rengeteg munkája lesz a tagvállalataiknak - a rezsiváltozás és az eddig államilag támogatott napelemes pályázatok miatt - de utána vége, a cégek vagy profilt váltanak, vagy dolgozóik máshol keresnek munkát.