Magyarországon a mintegy 4,4 millió a lakásból megközelítően 1,5 millió olyan társasházakban található, amelyek életét a tulajdonosi közgyűléseken megválasztott közös képviselők vagy társasházkezelők irányítják, gyakran sok tízmillió forintos költségvetésről gondoskodnak.
A tulajdonosi közgyűlésen megválasztott közös képviselők jelentős része ugyanakkor szakirányú végzettség és megfelelő tudás nélkül dolgozik. A változó jogi környezet és a törvényi kötelezettségek miatt a jövőben csak kellő szakmai tudással lesznek képesek ellátni ezeket a feladataikat.
Főleg most, amikor az elszabaduló energiaárak, a rezsiválság idején minden tudásra szükség van ahhoz, hogy az élet a társasházakban is működni tudjon. Éppen ezért döntött úgy a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), hogy a közös képviselők számára szükséges alapvető szakmai ismeretek megszerzésére képzést indít.
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által engedélyezett közös képviselői képzésen a társasházak üzemeltetéséhez szükséges általános, jogi, műszaki és gazdasági ismereteket lehet elsajátítani. A BKIK által szervezett 40 órás képzést november 16. és december 16. között tartják, jelentkezni rá november 11-éig lehet.
Nem árt a lehető legtöbb közös képviselőnek az ilyen képzéseken részt venni, ugyanis a 2023-tól érvénybe lépő új jogszabályok értelmében csak megfelelő szakmai tudás birtokában láthatók majd el a közös képviselői feladatok.