Rengeteg civil szervezet van ma Magyarországon, amely az állam szerepét átvéve segítséget nyújt a rászorulóknak. A rezsiárak elszabadulása miatt több szervezet máris a csőd szélére került. Az RTL Házon kívül stábja utána járt annak, vajon van-e esélyük a túlélésre.
A Menedékház Alapítvány átmeneti otthonában most 42 gyerek lakik a csecsemőtől a kisiskolásig. A fenntartó közel 4000 négyzetmétert bérel abban a volt laktanyában, ahol egykor az Angyalbőrben című sorozatot forgatták.
„Hajléktalan embereknek és hajlék nélküli családoknak segítünk” – magyarázta Nagy Zoltán, a Menedékház Alapítvány szakmai igazgatója, aki hozzátette a hajléktalan emberek számára 143, míg a családok számára összesen 80 férőhelyet biztosítanak.
Ám most sok más hasonló munkát végző civil szervezethez hasonlóan bizonytalanná vált a sorsuk. Az elmúlt hónapok kormányzati intézkedései miatt például július óta a cégekhez hasonlóan csak a magasabb, piaci áron tankolhatnak.
A rezsicsökkentés részleges eltörlése pedig az egekbe emelte a közüzemi számláit azoknak az alapítványoknak és egyesületeknek, amik valamilyen intézményt is fenntartanak: például ellátóhelyet, rendelőt, menhelyet vagy tanodát. Pedig közfeladatot látnak el, vagyis olyasmivel foglalkoznak, ami az állam vagy az önkormányzat dolga volna.
Cserébe általában úgynevezett normatívát kapnak, de ez többnyire csak a költségek töredékét fedezi, a többit adományokból és pályázatokon próbálják meg összeszedni. A Menedékház Alapítvány áramköltsége például az eddig közel 1,5 millió forintról 3 millió forintra emelkedik januártól, míg a 3,5 milliós gázszámla pedig közel 28 millióra.
Ráadásul most kaptak egy nagyobb számlát, 28 és fél milliós összegről, amit szeptember végéig előre be kell fizetniük, mert a szolgáltató attól tart, hogy tartozást fognak felhalmozni. Ezt jelen pillanatban önerőből már nem tudják befizetni.