Újabb sztrájkra és a polgári engedetlenségből fakadó munkabeszüntetésekre készülnek a pedagógusok, igaz, jelenleg a két nagy szakszervezet, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) nincs azonos állásponton a sztrájk napját illetően.
Azonban egy dologban nincs különbség, ugyanis bármelyik szakszervezet is áll a sztrájkoló pedagógusok élére, a tankerületek újabb fenyegetéssel próbálják meg a tanárokat és tanítókat eltéríteni a közös fellépéstől.
A Népszava által nyilvánosságra hozott levél szerint a Külső-Pesti Tankerületi Központ tájékoztatta az intézményvezetőket, hogyan kell eljárniuk, ha az iskolában sztrájkra vagy polgári engedetlenségből fakadó munkabeszüntetésre kerül sor.
Egyrészt tájékoztatni a szülőket, hogy a tanítás “zökkenőmentesen folyik” a munkabeszüntetés napján, az aznap hiányzó diákok igazolását pedig néhány napon belül be kell kérnie az iskolának.
Szigorúan megtiltják azt, hogy a polgári engedetlenségben sem az iskolaigazgatók, sem helyetteseik nem vehetnek részt, illetve a sztrájkoló pedagógustól – a fizetés megvonás mellett – minden "mulasztott" óra után 1,5 órányi bért kell levonni tőlük.
A PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet a lapnak elmondta, teljes mértékben jogellenes az, amit a tankerület kér az igazgatóktól. Ugyanis a jogszabályok értelmében nem lehet a sztrájk miatt a kiesett munkaidőnél arányosan nagyobb bért levonni, ráadásul ez nem is "mulasztásnak" számít munkajogi szempontból.
Szintén kifogásolja a szakszervezet a “zökkenőmentes tanításról” szóló kikötést, ugyanis előre nem lehet megmondani, mennyien vesznek részt a munkabeszüntetésben, illetve a polgári engedetlenség miatt elmaradt órákról hiányzó diákoktól igazolást kérni szintén jogellenes. Nagy Erzsébet közölte, a PDSZ a Klebelsberg Központhoz és a köznevelési államtitkársághoz fordul a kifogásolt tankerületi utasítások visszavonását követelve.