Annyira felgyorsult és kiszámíthatatlanná vált a büntetés-végrehajtási intézetekben az infláció, hogy háromhavonta felülvizsgálják némelyik élelmiszer-beszerzésről szóló szerződés árait – derítette ki az rtl.hu a közbeszerzési értesítőből. A börtönben működő boltok is egyre drágábban adják a termékeket, a kinti világhoz képest akár 10-30 százalékkal kerülnek többe a termékek.
Az étkeztetéshez használt alapanyagok esetében például olyannyira szembetűnő volt a drágulás, hogy – a közbeszerzési tájékoztatók alapján – több esetben 10-25 százalékkal kellett emelni a szerződésben szereplő összegeket. Új közbeszerzésre azért nem volt szükség, mert a változás mértéke nem érte el az 50 százalékot, valamint a drágulást előre nem látható folyamatok okozták.
A büntetés-végrehajtási intézetek vezetőit és a rabokat is érzékenyen érinti, hogy az elmúlt hónapokban jelentősen emelkedtek az energia- és élelmiszerárak. A fizetés viszont változatlan, havonta nagyjából 33 ezer forintot kell beosztaniuk a munkát vállaló elítélteknek.
Milliárdos pluszköltségekre lehet számítani a gázbeszerzésnél is, ha a nemsokára lejáró szerződések helyett már új árakon kell megegyezni a szolgáltatókkal. A Belügyminisztérium alá tartozó szervek – az idei évre vonatkozó megállapodások alapján – 17 forintért vásárolták a gázt kWh-ként, jelenleg azonban a világpiaci ár ennek legalább a négyszerese, nagyjából 70 forint.
Tavaly a szerződésben szereplő büntetés-végrehajtási intézetek nagyjából 85 ezer mWh-t kötöttek le, ezért a mennyiségért most csaknem 6 milliárd forintot kellene fizetni, miközben 17 forinttal számolva csak 1,4 milliárd forintot kellene. Ez azonban csak az elfogyasztott gáz ára, a szolgáltató ezen felül rendszerhasználati díjat is felszámol.
A növekvő gázár miatt tehát a fűtésen is spórolni kell, így a börtönökben is maximum 18 fok lesz télen, miután a kormány közintézmények fűtésével kapcsolatos rendelete a börtönökre is vonatkozik. Ráadásul a fegyintézetekben szóba sem kerül a fűtési rendszerek felújítása, modernizálása.
Ugyanakkor a telefonálás költségei – legalábbis egyelőre – változatlanok maradnakés messze meghaladják a piaci árakat. Ha valaki bentről telefonál, akkor a piaci ár többszörösét, 69 forintos percdíjat kell fizetnie, de emellett van még egy egyszeri 35 ezer forintos letéti díj is, ha a büntetés-végrehajtás mobilkészülékét szeretné használni. Viszont egyre gyakrabban nyílik lehetőség skype-os kapcsolattartásra, ami természetesen ingyenes.