Igencsak érdekes és tanulságos felmérést tett közzé a Magyar Bankholding, amely szerint kiemelten kezelik a magyar szülők gyermekeik megfelelő iskolázását, és pluszkiadásokat is hajlandóak vállalni. A kutatásból kiderült, hogy a tanév elején a legnagyobb mértékben a ruházkodás költsége terheli meg a családi kasszát, míg év közben különórákra költenek a legtöbbet a szülők.
A felmérés eredményeit publikáló index.hu megírta, a reprezentatív kutatásból kiderült, hogy a válaszadók 62 százaléka szerint a ruházkodás és a cipővásárlás költségei a legjelentősebbek a családok számára, második helyen a taneszközök – füzetek, írószerek és tankönyvek – szerepeltek (40 százalék), míg harmadik helyre az iskola utáni extra tevékenységek, például a sporttevékenységek és a különórák finanszírozása került (31 százalék).
A felmerülő kiadások finanszírozását tekintve leginkább az adott havi bevételükre támaszkodnak a családok, de nem ritka az az eset sem, amikor hitelt is igénybe vesznek egyesek az iskolakezdési szezonban. A válaszadók 15 százaléka vett már fel hitelt gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások fedezésére, közülük 10 százalék pedig elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőben is igénybe vegyen valamilyen hitelterméket.
Ugyanis a szülők még az iskolakezdési szezont követően is extra költségeket fordítanak az oktatásra. A válaszadók 46 százaléka év közben iskolán kívüli plusztevékenységekre – szakkörök, különórák, tanfolyamok –, 36 százaléka pedig informatikai eszközök vásárlására fordít nagyobb összeget. Évközi extra kiadásnak a lakhatás biztosítása kollégista gyermekeik számára (21 százalék).