Megszületett a megállapodás az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról a soron kívüli, kétnaposra tervezett brüsszeli EU-csúcstalálkozón. Charles Michel, Twitter-üzenetében elárulta, az olajembargó azonnal vonatkozik az Oroszországból származó olajimport több mint kétharmadára. Ugyanakkor a csővezetéken szállított nyersolajra a tilalom egyelőre nem terjed ki.
Az Európai Unió új szankciós csomagja több intézkedést is tartalmaz: kizárja a Sberbankot, Oroszország legnagyobb bankját a SWIFT néven ismert globális elektronikus fizetési rendszerből, betiltották három nagy orosz állami tulajdonú műsorszolgáltató uniós szolgáltatását és az Ukrajnában elkövetett háborús bűnökért felelősöket a megszorító intézkedések hatálya alá vonják.
Charles Michel üzenetében - Vlagyimir Putyin orosz elnököt megszólítva - azt írta: nem a szankciók, hanem az Ukrajna elleni orosz háború akadályozza az élelmiszerek szállítását, veszélyeztetve ezzel az élelmiszer-biztonságot. A tanács továbbá készen áll arra, hogy 9 milliárd eurós támogatást nyújtson Kijevnek.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az Európai Unióba irányuló olajkereskedelmet mintegy 90 százalékkal fogják csökkenteni, és reményét fejezte ki, hogy a fennmaradó - elsősorban a Barátság kőolajvezetéken érkező - mintegy 10 százalékról is hamarosan megegyezés születik a tagállamok egyetértésével.
Kijelentette, a Barátság kőolajvezetéken Magyarországra érkező orosz olaj pótolható a Horvátországból tengeri úton érkező Adria olajvezeték kapacitásának növelésével. A kapacitásnöveléshez szerinte mintegy 45-60 napra lehet szükség, valamint "némi beruházásra", köztük a magyar olajfinomítók átalakítására a más minőségű olaj feldolgozására. Elmondása szerint Magyarországnak elegendő ideje lesz arra, hogy a más forrásból származó olaj felhasználására álljon át.
Ezzel szemben Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, "olyan megállapodást hoztunk tető alá, amely kimondja, hogy azok az országok, amelyek az olajat csövön keresztül kapják, továbbra is a régi feltételekkel folytathatják a gazdálkodásukat. Sikerült visszaverni az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon".
Arról a felvázolt lehetőségről, amit Ursula von der Leyen mondott az orosz olaj más helyről való pótlásáról, nem szólt a magyar kormányfő.