Lassan mindent bevetnek az oroszok ahhoz, hogy sikerüljön bevenniük Mariupolt, melyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ellenállás szívének nevezett. Moszkva megpróbálta mentálisan megbontani a védőket, mikor olyan híreket hozott nyilvánosságra, hogy a 36. dandár tengerészgyalogosai tömegesen adják meg magukat.
Majd jött az orosz védelmi minisztérium bejelentése, miszerint a hadseregük elfoglalta Mariupol városát, az ukrán ellenállás csupán az Azovstal kohászati üzem területére korlátozódik. Orosz közlés szerint az ukrán ellenállók több mint 4 ezer embert veszítettek az Azovi-tenger partján fekvő kikötőváros ellenőrzéséért több mint egy hónapja zajló harcok során.
Ma reggel pedig a BBC megírta, hogy moszkvai idő szerint 06:00 órától és az azt követő néhány órában – az ultimátum délben jár le – az orosz erők engedélyezik a katonáknak, hogy elhagyják az Azovstal acélmű erődítményét - feltéve, hogy hátrahagyják fegyvereiket és lőszereiket. Azokat, akik ezt megteszik, a hadifoglyokról szóló genfi egyezménynek megfelelően fogják kezelni.
Hogy ennek az orosz ígéretnek mennyire hihetnek a város ukrán kézen lévő részeinek védői, tán jól mutatja, amit két nappal ezelőtt a Kreml szóvivője közölt: minden Azov-fegyveresre halál vár, az az oroszok célja, hogy teljesen megsemmisítse a szerintük szélsőséges és neonáci területvédelmis hadosztályokat.
Az orosz felhívás értelmében az ukránoknak pedig fehér zászlókat kell kitűzniük az acélművek kerülete köré. Eddig sehol nem jelentek meg a megadás jelei, azaz az ukrán fél nem kívánja elfogadni az ajánlatot. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy előbb-utóbb elfogy minden tartaléka a kikötővárost immár ötven napja védőknek.
Ráadásul Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes bejelentette, az ukrán hatóságok a civilek és a sebesült ukrán katonák evakuálásához is kértek humanitárius folyosókat az ostromlott Mariupol kikötőből, ám ennek feltételeiről nem tudtak megállapodni az oroszokkal, így nem nyitnak humanitárius folyosókat. Pedig az ostromlott városban még mindig több tízezer civil tartózkodhat.
Noha megsemmisíteni nem akarják, de kitiltották Oroszországból a brit miniszterelnököt, valamint a brit kormány több tagját, többek között Liz Truss külügyminisztert. Rajtuk kívül további 11 brit politikus is persona non grata orosz földön a továbbiakban.
Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere arra kérte a lakosokat, hogy biztonsági és humanitárius okokból egyelőre halasszák el a visszatérést a fővárosba. A városvezetés azt írta Telegram-csatornáján, hogy az orosz erők ismét támadják a várost.
A nagyszámú visszatérő miatt keletkező forgalmi dugók hatására megnehezedne a humanitárius segélyek szállítása, a mentők és kommunális szolgáltatók munkája. A fővárosban ismételten robbanások hallatszottak a hajnali órákban szombaton és vasárnap egyaránt.
Tüzérségi támadás érte a frontvonal közelében fekvő kelet-ukrajnai Liszicsanszkban a kőolajfinomítót - közölték szombaton a helyi hatóságok. A támadás következtében a finomítóban tűz ütött ki, jelenleg is folyik az oltás - közölte Telegram-csatornáján Szerhij Hajdaj, Luhanszk megye állami közigazgatási hivatalának a vezetője. Itt nincs üzemanyag, a kőolajszármazékok égnek – tette hozzá.
Liszicsanszkot és a Donyec folyó túlsó partján fekvő Szeverodonyecket naponta támadják az orosz erők - jelentették az AFP hírügynökség tudósítói a térségből. A megyei közigazgatási vezető kedden közölte, hogy mintegy 400 civil áldozatot temettek el Szeverodonyeckben a háború kezdete óta.