2024. november 1-jétől a magyar kormány dönthet a katonák külföldi bevetéséről, miután az októberi törvénymódosítás átruházta ezt a jogot a parlamentről a kabinetre - közölte a 24.hu. Az új szabályozás lehetőséget ad arra, hogy a döntéseket minősített adatként titkolják el a nyilvánosság elől.
Ez a változás szűkebb nyilvánosságot jelent, hiszen a parlamenti viták és szavazások nyilvánosak, míg a kormány határozatai a Magyar Közlönyben vagy közleményekben kerülnek publikálásra. Az új szabályozás értelmében, ha egy döntés minősített adatot tartalmaz, akkor azt nem kell nyilvánosságra hozni. A minősített adatokat pedig a kormány határozhatja meg, így ha úgy ítélik meg, hogy a döntés nyilvánosságra kerülése veszélyeztetné az ország szuverenitását, alkotmányos rendjét, vagy nemzetbiztonsági érdekeket, titokban tarthatják.
A Honvédelmi Minisztérium nem cáfolta a hírt, és annyit hozzátettek, hogy a biztonságpolitikai környezet gyors reakciókat kíván, ezért szükséges volt a döntési jogkör átruházása. Azonban nem válaszoltak arra, hogy milyen feltételek mellett hozhatják titokban a döntéseket.
A biztonságpolitikai szakértő, Kis-Benedek József szerint „nincs olyan külföldi bevetés, amely ne tartalmazna minősített adatokat”, mivel az ilyen missziók mindig olyan részleteket tartalmaznak, mint „miért, hogyan, és milyen eszközökkel” történik a bevetés, amelyek nem tartoznak mindenki számára hozzáférhető információk közé, hogy biztosítani lehessen a csapatok biztonságát.
A törvénymódosítás nemcsak a magyar csapatok külföldi bevetésére vonatkozik, hanem a külföldi fegyveres erők Magyarországra történő állomásoztatására is. Itt azonban a parlament jogköre továbbra is megmarad, csak NATO, EU vagy ENSZ döntéseken alapuló bevetésekről dönthet a kormány.