Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Vádat emeltek Jellinek Dániel milliárdos ellen

10perc.hu
2024. 11. 06.
Vádat emeltek Jellinek Dániel milliárdos ellen

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség kedden vádiratot nyújtott be Jellinek Dániel milliárdos üzletember ellen a Fővárosi Törvényszéken.

Jellinek neve az utóbbi évek egyik legnagyobb számlagyárbotrányával kapcsolatban merült fel, amelyben eredetileg az apját és egyik kollégáját vádolták különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással - írta a 24.hu. Jellinek azonban magára vállalta a bűncselekményeket, mondván: Azt csináltam, ami egy ilyen helyzetben minden cégvezetőtől, tulajdonostól és szüleiért felelősséget vállaló embertől elvárható, magamra vállaltam az ügyet, hogy ártatlanul ne hurcolják meg idős édesapámat és kollégámat.”

A vállalkozó közel 300 milliárd forintos vagyonával az egyik leggazdagabb magyar üzletember. Az ügyészség szerint az érdekeltségébe tartozó Indotek Csoporthoz kapcsolódó két vállalat (a Mall Management Kft. és az In-Management Kft.) fogadott be fiktív számlákat, amelyek révén az államot négy és fél milliárd forint kár érte. A bíróság előtt tárgyalt számlagyáras ügy több mint ötven vádlottat érint, és kedden kezdődött volna meg a tárgyalása a Győri Törvényszéken. Az eljárást azonban elhalasztották, hogy Jellinek vádlottkénti pozícióját tisztázzák.

A védelem több tagja kifogásolta az ügyészség lépését, mivel szerintük Jellinek jogi helyzete tisztázásra szorul, mielőtt az ügy tovább haladhatna. Indítványozták a számlagyáras ügy és Jellinek elleni vádak egyesítését, amit a bíró helyénvalónak talált, így az eljárás folytatása idén már biztosan elmarad.

Az ügy fővádlottja, F. Zsolt, a BKV és a CBA egykori informatikai vezetője kedden tett volna vallomást. A számlagyáras botrányban a hatóságok szerint egy többszintű céghálózat működött, amely fiktív számlákkal segítette a partnereit áfaelkerülésben, noha valós szolgáltatást nem nyújtottak. Az ügyészség vádja szerint a bűnszervezet működésére 2021 nyarán derült fény, amikor a hatóságok egyszerre nyolcvan helyszínen tartottak házkutatást.

A botrány politikai szálakat is feltárt, mivel az érintett cégek között szerepelt olyan vállalat is, amely 288 millió forintot kapott a külügyminisztériumtól. A nyomozati iratok alapján a bűnszervezet működése Tasnádi László, a belügyminiszter bizalmasának cége felé is vezetett, amely a BKV informatikai rendszerét működtette. A számlagyárügy különösen a 2022-es országgyűlési választások során kapott figyelmet, mivel F. Zsolt vádalkuja során több MSZP-s politikust is megnevezett, köztük Horváth Csabát, Tóth Csabát és Baja Ferencet, akik tagadják az ellenük felhozott vádakat.

Hirdetés

További cikkek