Az energiaárak elszabadulása miatt alternatív lehetőségként már az iskolák esetében is felmerült a fával való fűtés. Ugyanakkor számolni kell azzal, hogy Magyarország több mint 20 százaléka erdő ugyan, de nem biztos, hogy megfelelő minőségű tűzifát nyerhetünk belőle.
„A mintegy 400 millió köbméteres élőfakészlet és a 13 millió köbméter éves növedék mellett az éves fakitermelés jellemzően nettó 6,5-7 millió köbméter. A tűzifa felhasználás évente mintegy nettó 3,5 millió köbméter” – nyilatkozta a Pénzcentrumnak Elmer Tamás, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára.
A szakember úgy véli, a korábbi évekhez képest megnövekedett tűzifaigényt úgy tudják majd kielégíteni, hogy az erdők hosszútávú fenntartása, ökoszisztéma szolgáltatásainak biztosítása továbbra is fókuszban marad az erdőgazdálkodási tevékenységek tervezése és megvalósítása során.
Ugyanakkor a hazai erdős területek 43-44 százaléka ugyanakkor magántulajdonban van, ezeken a területeken pedig nagyon nagy különbség lehet a fák minőségében és felhasználhatóságában. A főtitkár szerint többségében nem olyan jó termőképességű területekről van szó.
Ráadásul a mostani törvényi szabályozás mellett a magánerdőtulajdonosok kötelesek ezeket a területeket erdőként tartani, ami azt jelenti, hogy a kivágható erdőnél is számolnia kell a tulajdonosnak azzal, hogy utána saját költségén vissza kell fásítania a területet.
Az sem mindegy, hogy mikor vágják ki a tüzelőnek szánt fát, hiszen fajonként más a vágáskor. Ahhoz, hogy valaki most olyan területen vágjon ki fát, ahol ez korábban nem volt betervezve, annak engedélyt kell kérnie az Erdőfelügyelettől. Ez korábban egy 21 napos folyamat volt, amit most 8-ra csökkentettek.
Ráadásul a most kivágott fából majd körülbelül másfél év után lesz olyan tűzifa, amely megfelelő hőmérsékletet biztosít fűtéskor.