Ki ne emlékezne még az Országos Ipari Kamara elnökének, Parragh Lászlónak arra az interjújára, melyben kifejtette, a pedagógus szakmának nagy előnye, hogy egész nyáron nem dolgoznak a tanárok és tanítók. Nos, most kiderült, hogy az oktatásban dolgozók túlnyomó többsége szinte egy percet sem pihen a nyári szünetben.
Ugyanis a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) egy felmérést végzett – összesen 1400 pedagógus válaszolt a kérdésekre –, amelyből kiderült, hogy azok aránya 88 százalékot tesz ki, akik nem nyaralással és pihenéssel, hanem mással foglalkoznak a nyári szünet azon részében is, amikor már nem kell bejárniuk az iskolába.
„A válaszadók 68 százaléka dolgozik nyáron pénzért vagy juttatásért – például az Erzsébet-táborok esetén hideg élelmiszerre elkölthető utalványért” – árulta el az RTL Híradónak Nagy Erzsébet PDSZ-ügyvivő.
Az érdekvédő hozzátette, sokan ráadásul ingyen vesznek részt például nyári táborok szervezésében. Év közben is sokan vállalnak pluszmunkát, hogy így egészítsék ki a pedagógusi fizetésüket. Közülük sokaknak – például azoknak, akik nyelvórákat tartanak cégeknél – ellehetetlenül ez a pénzkeresetük, mert szeptember 1-től kiesnek a katás vállalkozók köréből.
„A pedagógusok vissza fognak menni a feketegazdaságba, az órákat innentől kezdve zsebbe fogják tartani” – mondta el az RTL-nek Gosztolányi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) alelnöke, aki a következő sztrájktárgyaláson már a katás vállalkozóként pluszban dolgozó pedagógusokról is egyeztetne. A szakszervezetek szerint sokan el is hagyhatják a pályát, ha legálisan nem tudják kiegészíteni a bérüket.