Kevés az a gyakorló sofőr, aki soha, semmilyen hibát nem vét. Olykor-olykor megesik, hogy elnézünk egy-egy táblát, vagy a 30-as övezetben picit többel közlekedünk a kelleténél, ám ha rajtakapnak, garantáltan fizetni fogunk.
Akár egy forgalmival is szegényebbek lehetünk, ha nem fizetjük ki a bírságot
A Totalcar megírta, évente több százezer gyorshajtási bírság kerül postára, amit azt ilyen-olyan oknál fogva nem vesz át a címzett. A hatóság szempontjából azonban teljesen mindegy, hogy a küldemény elkeveredett, vagy széndékosság áll a háttérben.
Bármi is legyen az oka a fizetés elmulasztásának, mindkét esetben előfordulhat, hogy kivonják a járművet a forgalomból. Arra, hogy befizessük a gyorshajtásért kapott bírságot, a kézbesítéstől számítva 53 napunk van.
Ha nem érkezik meg az összeg, a rendőrségtől a NAV-hoz kerül a követelés, aki értesíti az illetékes okmányirodát is. Az sokszor vitatott, hogy mikor mennyibe kerülnek a hirtelen gyorsulási versenyek, így ezt most igyekszünk tisztába tenni.
Mennyibe kerül a gyorshajtás?
A kalkulátorlap remekül szolgálhat információforrásként, de megnyugtatásképpen sem szuperál rosszul. (beszúrás: https://kalkulatorlap.hu/gyorshajtas_buntetes_kalkulator.html) Eszerint ha 30-as táblánál 45-tel száguldunk el, még beleférhet, 46-tól azonban már 39 ezer forintba is kerülhet a kaland, nem beszélve a 4 előéleti büntetőpontról.
50-es sebességkorlátozó jelzésnél ugyanez a helyzet: 65-tel még rendben vagyunk, de 66-tól már jár az irgumburgum, és persze a csaknem 40 ezer forintos büntetés, megspékelve a biztonság kedvéért még 4 előéleti ponttal.
A száguldás szerelmesei a 130-as táblánál akár kétszázzal is közlekedhetnek a magyar autópályákon, ahol viszont mindez akár 117 ezer forinttal is megrövidítheti a gyorshajtót. Ezért már 6 előéleti pont jár. Ha egy pillanatra eljátszunk a gondolattal, hogy autópályán 230-cal tennénk meg a Budapest-Szeged távot, és fülöncsípnek, akkor a 8 előéleti pont és a 260 ezres bírság azonnal visszaránt majd a realitás talajára.
Már lekérdezhetőek és csökkenthetőek a büntetőpontok is
Hogy képben legyünk az aktuális pontokkal, érdemes lehet időnként ellátogatni az erre a célra fenntartott kormányzati weboldalra. Jó hír, hogy az összegyűlt pontokat akár csökkenthetjük is.
A nyilvántartásban láthatjuk a pontok elévülési idejét, azonban ha átlépjük a 18 pontot, az illetékes járási hivatal lecsap az vezetői engedélyünkre. Önkéntes utóképzésen korrigálhatunk: ha elvégezzük, pontjaink száma 13 pontig 9 ponttal, 14-17 pont között 6 ponttal csökkennek.
Korábban arról is írtunk, hogy egyszerűbb lesz a jogosítvány megszerzése.