Ki gondolta volna, hogy Gianni Infantino FIFA-elnök forradalmi terve valóságos forradalmat robbanthat ki a labdarúgás világában. Ugyanis több európai labdarúgó-szövetség – a dpa német hírügynökség értesülése szerint több mint egy tucat – kilátásba helyezte, hogy kilép a nemzetközi szövetségből (FIFA), amennyiben bevezetik a világbajnokság kétévenkénti megrendezését.
De a végeredmény még igencsak kétes, ugyanis ez év májusában az erről szóló tanulmány elkészítéséhez a nemzetközi szervezet 211 tagjából 166 támogatását sikerült megnyernie, ugyanakkor keményen bírálta a tervet az európai (UEFA) és a dél-amerikai (CONMEBOL) szövetség is.
A vb kétévenkénti megrendezésére vonatkozó javaslatot a FIFA technikai bizottsága is támogatta, és a francia Arsene Wenger által vezetett bizottság szeptember 9-én hozta nyilvánosságra hivatalosan azt a javaslatot, amely szerint 2026-tól kétévente kellene világbajnokságot rendezni. A technikai bizottság továbbá azt is javasolta, hogy az Európa-bajnokságok rendszerén is változtassanak, azokat 2027-től páratlan években rendezzék meg, így lehetőséget biztosítva, hogy 2026 után már 2028-ban is vb-t lehessen rendezni.
Az európai bajnokságok és klubok, valamint az UEFA szerint azonban a naptár így is túlzsúfolt és az éljátékosok túlterheltek. Wengerék és a FIFA álláspontja szerint viszont sok ország esetében az egyetlen igazi sportági húzóesemény a vb, ami mellett így szakmai indokok és erős gazdasági érvek is szólnak. Aleksander Ceferin, az európai szövetség (UEFA) elnöke bojkottal fenyegetőzött, és azt mondta, az UEFA nem érdekelt abban, hogy kétévente kerüljön sor Eb-re. A magyar szövetség szintén jelezte, hogy az UEFA-t támogatja a vb-rendezés kérdésében.
Mint írták, az MLSZ elnöksége aggodalommal tekint a FIFA terveire. Hozzátették azt is, hogy a labdarúgás elmúlt évtizedeiben a négyévente rendezett kontinensviadalok és a szintén négyévente rendezett világbajnokságok – a páros esztendőkben egymástól kétévente megtartva –, évtizedes és megingathatatlan hagyományt jelentenek.
Az MLSZ álláspontja az, hogy miközben a stabil pénzügyi háttér megteremtése, a bevételek növelése minden szereplőnek érdeke, a játékosok testi épsége ennél is fontosabb szempont. „Egyetlen felelős szövetség sem járulhat hozzá olyan versenynaptárhoz, amely ezt kockáztatja, és az egészségesnél nagyobb mértékű terhelésre kötelezi a labdarúgás legfontosabb résztvevőit” – szögezte le a magyar szövetség.
Az ügyben már a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is aggodalmának adott hangot, míg legutóbb a dán, a svéd, a norvég, a finn, az izlandi és feröer-szigeteki szövetség közös közleményben foglalt állást a kétévenkéti vb bevezetése ellen. Ahogy a dánok jelezték, "legrosszabb esetben és utolsó lehetőségként" nem zárják ki azt sem, hogy kilépnek a FIFA-ból, ha az nem áll el a tervektől.