410.98 Ft

390.59 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Sport

Olimpia: magyar éremeső vízen és a szőnyegen – délelőtti összefoglaló

10perc.hu
2021. 08. 03.
Olimpia: magyar éremeső vízen és a szőnyegen – délelőtti összefoglaló

Ahogy abban reménykedtünk, a mai nap a legeredményesebb a magyarok teljesítményét nézve a tokiói olimpián. Négy érmet szereztek sportolóink – Kopasz Bálint arany, Berecz Zsombor és Varga Ádám ezüst, míg a Kozák Danuta, Bodonyi Dóra páros bronz – és ennek még nincs vége, hisz kora délután jönnek birkózóink.

A tokiói olimpia keddi versenynapján K-1 1000 méteren egészen parádés teljesítménnyel nyerte meg a világ-, és Európa-bajnok Kopasz Bálint, aki ezzel a sportág legendái közé emelkedett. Nekünk jó hír, míg ellenfeleinek rossz, hogy a 24 éves versenyző kijelentette, akár még három nyári játékokon is részt venne.

„Kilencéves korom óta erre a napra készültem, ez pedig 15 év kőkemény munkával és folyamatos lemondásokkal járt. Nem volt buli, nem voltak barátok, sőt, még barátnő sem, pedig 15 éves korom óta nagyon szerettem volna. Láttam az örömöt édesanyám arcán is, aki nagyon sokat tett azért, hogy idáig eljussak, felkészített, minden nap ott volt mellettem, megfőzött mindenféle minőségi ételt" – mondta Kopasz Bálint.

És ami igazán történelmivé tette ezt a sikert, az az, hogy először indulhatott egy nemzetből két versenyző, és a férfiak királyszámában azonnal kettős magyar siker született. A 21 esztendős Varga Ádám ugyanis Pazar hajrával végül ezüstérmet szerzett. Olimpián mindeddig utoljára 1996-ban, Atlantában fordult elő, hogy egy versenyszámban két magyar is dobogóra állt, akkor 200 méteres mellúszásban Rózsa Norbert, Güttler Károly volt a sorrend az első két helyen.

„Az ezüst most nagyon fényesen csillog, főleg a kettős magyar siker miatt. A célban úgy éreztem, hogy egy kicsit a német előtt értem be, felnéztem a kijelzőre és elkezdtem ordítani, de aztán abbahagytam, mert arra gondoltam, hogy ez nem lehet a miénk, ez biztosan az előző futam eredménye" – elevenítette fel Varga, jelezve, hogy először nem is hitte el, amit látott.




Hasonlóban reménykedtünk a női kajak kettesek 500 méteres versenyében, hiszen megint két magyar egység volt ott a fináléban, ráadásul az ötszörös ötkarikás bajnok, 34 éves Kozák Danuta ebben a számban címvédőként indult a japán fővárosban. Sajnos esély sem volt a magyar győzelemre, igaz, a Kozák Danuta, Bodonyi Dóra páros végül bronzérmet szerzett, míg mögöttük Csipes Tamara és Medveczky Erika kettőse lett a negyedik.

„Nyilván nyerni szerettünk volna, ugyanúgy, ahogy mindenki más. Sajnos elrontottuk a rajtot. Amúgy sem rajtolunk jól, de most sikerült alulmúlnunk önmagunkat. Aztán a táv második felében már jöttünk fel, de az új-zélandiak nagyon jól bírták, miután a rajtban nagy előnyt szereztek. Az Eb-n másfél másodperccel megvertük a lengyeleket, most ők is előttünk zártak. Hiszem azt, hogy a négyesre, illetve Dana az egyesre még éhesebben állunk oda" - mondta Bodonyi Dóra.

Lucz Dóra sem állhatott fel a dobogóra a kajak egyes 200 méteren a tokiói olimpián. Az UTE 26 éves, háromszoros Európa-bajnoka, friss Eb-ezüstérmese végig a középmezőnyben haladt a fináléban és hatodikként csapott a célba. A szám másik magyarja, Kárász Anna a B döntőben hetedikként zárva összesítésben 16. lett.

„Nem vagyok felhőtlenül boldog, mert ez lehetett volna jobb is, de próbáltam a legjobbat kihozni a mostani körülmények között és végig küzdöttem, egészen az utolsó centiméterig. Örültem, hogy Magyarországot képviselhettem az olimpián, mert kajakban már kijutni is nehéz ide, hiszen a hazai mezőny nagyon erős" – nyilatkozta a könnyeivel küzdve Lucz.

És akkor egy újabb történelmi magyar siker, és szintén a vízen. A Finndingiben szereplő Berecz Zsombor ezüstérmet nyert, ami a magyar vitorlázás második ötkarikás medálja, az elsőt a Detre testvérek szerezték, akik az 1980-as, moszkvai játékokon a harmadik helyen végeztek Repülőhollandiban.

A világ- és Európa-bajnok magyar vitorlázó tíz futam után a második helyen jutott be a dupla szorzós éremversenybe, ahol a legjobb tíz szerepelt. Berecz fantasztikus teljesítménnyel, végig az első vagy második helyen hajózva megnyerte az utolsó futamot, de a brit Giles Scottnak a negyedik hely is elég volt a címvédéshez. A dobogó harmadik fokára a spanyol Joan Cardona állhat fel.



„Beérett a sok munka, megérte a sok áldozat, amit a családom és mások is hoztak. Örülök nagyon ennek az ezüstéremnek, jó helyre ment az a támogatás, amit kaptam. Ez volt az utolsó táncunk. Méltó befejezése volt egy hajóosztály olimpiai szereplésének. Nincs az az isten, hogy még egy olimpiára felkészüljek. Elég sokat nélkülözött a családom, kihagytam fontos éveket a gyerekeim életéből, most velük akarok lenni" – nyilatkozott a partra szállás után a 35 éves Berecz.

Egy biztos, az ezüstérem ellenére sem Tokió lesz a kedvenc városa a magyar versenyzőnek.

„Nem akarok itt vitorlázni többet. Az, hogy a tűzlépcsőn kellett közlekednünk a hetedikre, hogy a Covid miatt úgy kezeltek minket, mint a leprásokat, elvette a kedvem ettől a helytől. Nekem a Balaton marad a kedvenc" – fogalmazott az olimpiai ezüstérmes.

Hogy nincs még vége a magyar éremesőnek, arról birkózóink tették a legtöbbet. Ugye kora délután a kötöttfogásúak 77 kilós döntőjében lép szőnyegre Lőrincz Tamás, ám, hogy ne legyen egyedül az éremcsatákban, a 97 kilós Szőke Alex gondoskodott. Az ESMTK 21 éves tehetsége a vigaszágon a grúz Giorgij Meliával találkozott, és 10 másodperccel a találkozó vége előtt vesztésre állt.



És ekkor Szőke olyat tett, amire csak a legnagyobbak képesek. Összekapta ellenfelét, majd – némi túlzással – kihajította a csarnokból. Jöhet a bronzmeccs, és a harmadik helyért a lengyel Tadeusz Michalik lesz az ellenfele a juniorok között Európa-, a kadettek között pedig világ- és Európa-bajnok magyarnak.

„Amikor másodjára leküldték Meliát, akkor arra gondoltam, hogy nem mentem szórakozni, mint a kortársaim, hanem az edzőtáborokban, az edzéseken szenvedtem helyette. Mégsem sikerült, de mentem tovább, nem adtam fel, így azt hiszem, a nagyobb akaraterő döntött. Hiába tapasztaltabb és eredményesebb, én jobban akartam" - mondta az MTI-nek Szőke Alex.

És ezzel még nem volt vége, ugyanis Lőrincz Viktor második mérkőzését is megnyerve elődöntőbe jutott a kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos kategóriájában, így szerdán már biztosan éremért birkózhat. A BHSE 31 éves Európa-bajnoka egy könnyed siker után azzal a Denis Kudlával nézett farkaszszemet, akitől öt éve a riói játékok bronzmérkőzésen botrányos körülmények között kapott ki, ám most visszavágott.

„Pont az volt a mérkőzés kulcsa, hogy csak egy picit legyek jobb, ne akarjam nagyon elverni, azaz ne vigyenek el az érzelmek az öt évvel ezelőtt történtek miatt. Csak a saját feladatomra koncentráltam. Az meglepett, hogy a második menetben sem ugrott nekem" - értékelt az MTI-nek Lőrincz Viktor, aki a fináléba kerülésért az egyiptomi Mohamed Metwally lesz az ellenfele.

Sajnos másik két klasszisunk, a női 62 kilogrammban szerepelt Sastin Marianna és a kötöttfogásúak 67 kilós súlycsoportjában érdekelt Korpási Bálint is kiesett. Mindketten már az első mérkőzésükön a 16 között vereséget szenvedtek, a legyőzőjük, a romániai Incze Kriszta és az örmény Karen Aszlanjan pedig nem jutott fináléba, mert már a negyeddöntőben alulmaradt.

Atlétáink továbbra is terített betlit játszanak az Olimpiai Stadionban. Szilágyi Réka a selejtezőben a 25. helyen zárt, így nem jutott döntőbe női gerelyhajításban. A debreceni dobóatléta legjobbja 57,39 méter volt, míg a fináléba 60,94 méteres eredménnyel lehetett bejutni. A két esztendeje az Egyesült Államokból hazatért Szögi István előfutamában a 12. helyen ért célba és nem jutott tovább az elődöntőbe 1500 méteren.

Főkép forrása:
Magyarock - Olympic Team Hungary/Szalmás Péter

További cikkek