Kezdjük talán a legfontosabb hírrel: Lőrincz Tamás döntőbe jutott a kötöttfogású birkózók 77 kilogrammos kategóriájában, azaz legrosszabb esetben is – a londoni olimpia után másodszor – ezüstérmet szerez Tokióban. Ám legyünk pozitívak, ugyanis a világ-, és Európa-bajnoknak nagy esélye van az aranyéremre.
A BHSE 34 éves sportolója előbb mérkőzés nélkül jutott a nyolc közé, ahol 3-1-re múlta felül a japán Jakubu Soheit. Jöhetett az elődöntő a kétszeres vb-bronzérmes iráni Mohammedali Geraei ellen, amely hatalmas csatát hozott, ám a végén Lőrincz kezét emelték magasba – 6-5-re győzött –, így a már említett, kilenc évvel ezelőtti londoni olimpia után ismét az aranyéremért birkózhat, és felteheti a koronát eddigi, sikerekben gazdag pályafutására.
„Soha ilyen dinamikus birkózóval még nem találkoztam, ráadásul nagyszerű a dobókészsége is. De úgy tűnik, a keddi fináléban hasonló ellenfelem lesz. Remélem, akkor is megoldom" - mondta a mérkőzést követően percekkel is levegő után kapkodó Lőrincz, aki a keddi fináléban a kirgiz Akzsol Mahmudovval találkozik.
Ráadásul nemcsak ő, hanem a világkupa-2., junior Európa-bajnok, 97 kilós kötöttfogású Szőke Alex is érdekelt lesz holnap, mert a dagesztáni származású, Eb-5. cseh Artur Omarov 3-1-es legyőzését követően kikapott ugyan a kétszeres világ- és Európa-bajnok orosz Musza Jevlojevtől, ám utóbbi döntőbe került, így Szőke a vigaszágon folytathatja. A 21 éves magyar birkózó első ellenfele a vb-5., U23-as vb-2. és -3. grúz Giorgi Melija lesz, és ha nyer, jöhet a bronzmeccs a lengyel Tadeusz Michalikkal szemben.
És amire az első három meccs után gondolkodni sem mertünk, mégis bekövetkezett. A magyar női kézilabda-válogatott bejutott a negyeddöntőbe a tokiói olimpián, miután a csoportkör utolsó fordulójában 26-23-ra legyőzte a meccstől függetlenül csoportelső svéd csapatot. A nyolc között Elek Gábor szövetségi kapitány együttese Norvégiával találkozik szerdán.
„Nagyon büszke vagyok a csapatra. Szájon vert minket a brazil meccs és erre ráment az oroszok elleni is. Elveszítettük két fontos emberünket, plusz a mai meccsen Tomorit is, de nagy volt a lelkünk, mindent elviseltünk, még a saját hibáinkat is. Ez egy tanulási folyamat, mert nagyon fiatal a csapatunk, még ha vannak benne nagy öregek is. És hát 13 éve nem volt magyar válogatott olimpián" – jelentette ki Elek Gábor.
A csoport végeredménye: 1. Svédország 7 pont, 2. Orosz Olimpiai Csapat 7, 3. Franciaország 5, 4. MAGYARORSZÁG 4, 5. Spanyolország 4, 6. Brazília 3. Azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény döntött.
Az Európa-bajnok magyar válogatott 5-5-ös döntetlent játszott a világbajnok és öt éve Rióban bronzérmes olasz csapattal a tokiói olimpia férfi vízilabdatornáján hétfőn, így a harmadik helyen végzett az A csoportban. Märcz Tamás együttese a negyeddöntőben így a horvátokkal találkozik majd szerdán.
„Egyik csapat sem akart döntetlent játszani, egyúttal kikapni sem, így mindkét oldal a győzelemért küzdött. Szerintem mi jóval közelebb álltunk hozzá, ha a mérkőzés összképét nézzük. Nagyon tetszett a védekezésünk, és az a tűz is, ahogyan egymásért és a csapatért harcoltak a játékosok, ugyanakkor az emberelőnyös szituációk sajnos még mindig nem ülnek úgy, ahogyan én azt elképzelem. A csúcsformát amúgy is a negyeddöntőre terveztük, ezért bízom benne, hogy két nap múlva már nem csak védekezésben, hanem a játék minden elemében ott tartunk majd, ahol szeretnénk " – mondta a kapitány.
Ahogy arra számítani lehetett, jól rajtoltak a magyar versenyzők a tokiói olimpia kajak-kenu versenyén, a hétfő délelőtti előfutamokban érdekelt hét egység közül hat bejutott a középfutamba, amelyre - akárcsak az adott szám döntőjére - kedden kerül sor.
Az új rendszer adta lehetőséggel élve több számban is két-két hajó képviseli a magyar színeket, az ötkarikás lebonyolítás szerint pedig az előfutamból nem lehet egyből a döntőbe kvalifikálni. Női K-1 200 méteren Lucz Dóra szoros befutó után, célfotóval előzte meg ellenfeleit, míg Kárász Anna egy futammal később a második helyen ért célba.
Hasonló volt a forgatókönyv férfi K-1 1000 méteren is, ahol a világbajnoki és Európa-bajnoki címvédő Kopasz Bálint fölényes győzelmet aratott, Varga Ádám pedig a német Jacob Schopf mögött a második helyen ért célba. A K-2 500 méteren címvédő, ötszörös ötkarikás bajnok Kozák Danuta is futamgyőzelemmel mutatkozott be Bodonyi Dórával, akárcsak a rutinos honvédos duó, Csipes Tamara és Medveczky Erika.
A nap során egyetlen magyar egységnek nem sikerült bejutnia a középdöntőbe: a fiatal Adolf Balázs, Fejes Dániel kenu kettes előbb hetedik, majd a reményfutamban negyedik lett 1000 méteren, így kedden a B döntőben fejezi be olimpiai szereplését.
Péni István a tizedik, Pekler Zalán pedig a 18. helyen végzett a férfi kisöbű szabadpuska 3x40 lövéses összetett számában. A viadal előtt mindkét magyar jó szereplésében lehetett bízni, Péni világranglista-vezetőként kezdte a versenyt, míg Peklernek ez az erősebbik száma. De nem jött össze, így a magyar sportlövők érem nélkül zárták az olimpiát.
Ugyancsak nem sikerült az előző, akár érmes várakozásait valóra váltani a vb-, és Eb-bronzérmes kalapácsvetőnek, Halász Bencének. A szombathelyi versenyző – akinek az egyéni csúcsa 79,88 méter – nem tudta megdobni a 77,50 méteres selejtező szintet, ráadásul a legjobb 12 közé sem tudta beverekedni magát, így 75,39-es legjobb dobásával kiesett.