Sokan előrehozott döntőnek tartják Franciaország és Spanyolország elődöntőjét a labdarúgó-világbajnokságon, a mérkőzés előtt azonban a korábbi spanyol miniszterelnök, Mariano Rajoy kavart botrányt. A politikus az El Debate hasábjain publikált cikkében azt írta, hogy a francia válogatottban nincs egyetlen francia játékos sem.
„Érdemes szem előtt tartani, hogy Franciaország kétszeres világbajnok, és a legutóbbi világbajnokságon is döntőbe jutott. Ezen a világbajnokságon minden mérkőzésüket megnyerték, és jelenleg az első helyen állnak a FIFA-ranglistán. Ráadásul csúcsminőségű kerettel rendelkeznek. Ugyanakkor nincs egyetlen francia játékosuk sem. És nagyon jól játszanak. Félelmetes ellenfél lesznek.” – írta Mariano Rajoy, a Guardian idézete szerint.
Felháborodás mindkét országban
Rajoy szavai óriási felháborodást váltottak ki mind Franciaországban, mind Spanyolországban, és sokan ahhoz a esethez hasonlították, amikor egy paraguayi szenátor rasszista jelzőkkel illette Kylian Mbappét a két válogatott korábbi, nyolcaddöntőbeli mérkőzése előtt.
Laurent Núnez francia belügyminiszter a BFMTV adásában reagált a kijelentésre, teljességgel elfogadhatatlannak nevezve azt. Hangsúlyozta, hogy Franciaország a sokszínűség országa, ahol mindenki boldogulhat és megtalálhatja a helyét.
Sánchez is reagált a kijelentésre
Spanyolország jelenlegi miniszterelnöke, Pedro Sánchez az X-en szólalt fel az ügyben. Azt írta, míg egyesek vezetéknév, születési hely vagy bőrszín alapján határozzák meg, ki hova való, mások aszerint, ki kötődik ténylegesen az adott országhoz.
„Spanyolország azoké, akik szeretik és dolgoznak érte. Nem azoké, akik idegengyűlölő kijelentéseikkel szégyent hoznak rá. Franciaország, találkozunk az elődöntőben! Győzzön a jobbik, és veszítsen a rasszizmus!” – írta Pedro Sánchez.