Lengyelország péntektől lezárja a lengyel–belarusz határt – jelentette be Marcin Kierwiński belügyi és közigazgatási miniszter a Telex szerint. A döntés részeként a határ menti légtér használatát is korlátozzák: drónt csak a hadsereg reptethet, és a repülőgépek kizárólag a hatóságok engedélyével közlekedhetnek az érintett területen.
A határzár csütörtök éjfélkor lép életbe, és a lengyel kormány folyamatosan mérlegeli, meddig szükséges fenntartani az intézkedést. Kierwiński kiemelte, hogy a határt egy napig sem tartanák feleslegesen lezárva, ugyanakkor minden lehetséges forgatókönyvre fel kell készülni, különösen Oroszország esetleges provokációira.
A légtérzár nemzetbiztonsági okokból került elrendelésre, és várhatóan december 9-ig lesz érvényben – közölte a lengyel Légiforgalmi Szolgáltató Ügynökség. A tiltás alól mentesülnek azok a repülők vagy helikopterek, amelyek balesetek vagy katasztrófák miatti mentőakciókban vesznek részt.
Az intézkedés hátterében a közelmúlt eseményei állnak: kedd este és szerda reggel között tizenkilenc orosz drón repült be Lengyelország légterébe. A lengyel és NATO-gépek legalább négy drónt lelőttek, és az egyik drónroncs elütött egy lakóházat. Késő délelőtt egy ismeretlen eredetű rakéta roncsaira is bukkantak. Belarusz közlése szerint ők is lelőttek néhány drónt a saját légterükben.
A szakértők szerint az orosz akció célja a NATO légvédelmi rendszereinek tesztelése, a hatékonyság és reakcióidő vizsgálata. Ez az incidens lehet a legnagyobb jelentőségű a nemzetközi feszültségek szempontjából.