2025. 12. 05.

382.03 Ft

327.47 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Magyar űrhajós a világűrben: Kapu Tibor is részt vesz a SpaceX küldetésén

Magyar űrhajós a világűrben: Kapu Tibor is részt vesz a SpaceX küldetésén
10perc.hu
2025. 06. 25.
Fotó: Northfoto

Kapu Tibor sikeresen elstartolt a SpaceX Axiom–4 küldetésén, 27 000 km/h sebességgel tart a Nemzetközi Űrállomás felé.

Magyar idő szerint reggel 8 óra 32 perckor sikeresen elstartolt a floridai Kennedy Űrközpontból a SpaceX Falcon 9-es rakétája, fedélzetén Kapu Tibor magyar űrhajóssal. Az Axiom–4 küldetés résztvevői mindössze nyolc perc alatt érték el a Föld körüli pályát, miközben a rakéta óránkénti 27 ezer kilométeres sebességre gyorsultszámolt be róla az Index.

A kilövést többszöri halasztás előzte meg, ám végül minden rendben zajlott. A Dragon űrkapszula jelenleg a Nemzetközi Űrállomás felé tart, amelyhez a tervek szerint június 26-án, délután egy órakor kapcsolódik.

Kapu Tibor, aki az első magánfinanszírozású magyar űrutazás részese, az űrbe érkezés után megható üzenettel köszöntötte a Földet. Saját anyanyelvén szólt, hangsúlyozva a magyar közösség erejét:

„15 millió magyar emelt ma idáig, támogatásotok olyan, mint szürke hamu alatt nyugvó parázs. Belül csendben izzik, de ha fát dobnak rá, egyként lángol.”

Beszédében háláját fejezte ki családjának, barátainak, és minden magyarnak, aki támogatta őt:

„A ti hangotok hangosabb, mint a rakétánk, erőtök nagyobb, mint a gravitációnk. A világűr mindenkié, a Föld pedig egyetlen. Mi a bolygónk négy különböző pontjáról indultunk, de társakként, barátokként értünk ide.”

Végül idézett egy gondolatot, amely jól tükrözi küldetése szellemiségét:

„Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen.”

Kapu Tibor űrutazása nemcsak technikai, hanem szimbolikus mérföldkő is: Magyarország újra űrhajóst küldött az űrbe, több mint négy évtizeddel Farkas Bertalan után. A világ figyel most a magyarokra – és egy emberre, aki milliók reményét vitte magával a csillagok közé.

További cikkek