Már szinte meg sem lepődünk azon, hogy Vlagyimir Putyin hangzatos, a valóságtól elég messze álló bejelentéseket tesz. Ezúttal a november 4-i nemzeti egység napján beszélt arról, hogy több európai országban él a remény egyes területek visszavételéről – írta meg a 444.
Az orosz elnök szerint ez a törekvés egyértelműen Lengyelországot emelte ki, ahol egyre erőteljesebb a revíziós vágy, de Romániát és Magyarországot sem hagyta ki a sorból, akiknek területi követeléseik lennének Ukrajnával szemben.
Nos, Varsó és Bukarest a lehető leghamarabb és a diplomáciában használt nyelvhez képest igen keményen visszautasította Putyin szavait. A román külügyminisztérium saját hivatalos honlapján, a mae.ro portálon egy közleményben leírta, kitart Ukrajna nemzetközileg elismert határai mellett.
„Románia Külügyminisztériuma visszautasítja az Orosz Föderáció elnökének a nemzeti összetartozás napja alkalmából tartott beszédében megfogalmazott állításait, amelyek hamisan azt az elképzelést keltik, hogy Romániának területi követelései vannak Ukrajnával szemben. Oroszország által február 24-én indított háború „súlyos és brutális” megsértése a nemzetközi jognak, beleértve Ukrajna szuverenitását és területi integritását” – olvasható a közleményben.
Varsó hasonlóan reagált Putyin beszédére, és az Új Magyar Szó információi szerint Lengyelország dezinformációk terjesztésével vádolta meg az orosz elnököt ünnepi beszéde miatt.
„Olyan pletykákról és álhírekről beszélt, amelyek teljesen távol állnak a valóságtól” – reagált a lengyel külügyminisztérium az orosz elnök kijelentéseire, miszerint a lengyel vezetést sosem hagyta el annak gondolata, hogy Ukrajna egy részét bekebelezze.
Joggal kérdezhetik olvasóink, vajon a magyar kormány véleménye, válasza mi volt Putyin beszédére. Nos, semmi… Legalábbis eddig semmi.
Ugyanakkor újfent a magyarokon, ezen belül Orbán Viktoron köszörüli a nyelvét a világ nagy része az index.hu szerint. Ugyanis a magyar miniszterelnök november 4-i, az 1956-os forradalom és szabadságharc leveréséről szóló Twitter-posztjában még véletlenül sem nevezte meg a magyar nép szabadságát brutálisan leverő oroszokat a posztjában, csak annyit írt: „ők leverték a forradalmunkat 1956-ban”.
A posztot, főleg ezt a mondatát hamar felkapták a világon, és minden kommentben kiemelték, hogy a magyar kormányfő Putyin egyik leghűbb szövetségese, és mivel az ukránok is éppen a rájuk rontó Oroszország ellen vívják a háborújukat, így megtalálták az összefüggéseket a magyar miniszterelnök posztja és a politikája között.
Természetesen a mémgyártás is beindult, többek között az Ukrainian Memes Forces nevű, háborús mémeket gyűjtő oldal is megosztott egyet.