Meglehetősen érdekes eredménnyel zárult egy friss közvélemény-kutatás, melyet a European Council on Foreign Relations (ECFR) készített el. Tíz országban – Lengyelország, Románia, Franciaország, Németország és Olaszország, Portugália, Spanyolország, Finnország és Svédország, valamint Nagy-Britannia – azt vizsgálta, hogy miként viszonyulnak az elhúzódó háborúhoz és gazdasági következményeihez az európai emberek.
Nos, az egyértelműen kiderült, hogy a rezsiárak drasztikus emelkedése drámai gyorsasággal megfordíthatják az oroszellenességet a kontinensen. Már most két táborra szakadtak az emberek, az úgynevezett békepártra, illetve az igazságpártra, ráadásul az idő múlásával jól látszik, hogy egyre nagyobb a szakadék számos európai kormány álláspontja és az országukban uralkodó közhangulat között.
A felmérés eredményét publikáló index.hu szerint abban nincs megosztottság a kontinensen, hogy ki a felelős a háborúért – bőven 70 százalék felett Oroszország van megnevezve –, sőt, legalább ennyien az oroszokat vélik a béke legfőbb akadályának. A megosztottság ott kezd el egyre markánsabban jelentkezni, hogy a rezsiárak emelkedése miatt szükséges-e a gyors béke – akár a Vlagyimir Putyinnak tett engedmények árán is –, vagy mindenképpen végig kell vinni Oroszország térdre kényszerítését.
A béketábor tagjai – egyre többen vannak – minél előbb békét szeretnének, még akkor is, ha ez ukrán engedmények árán történik meg, ugyanakkor az igazság tábora pedig úgy véli, hogy csak Oroszország egyértelmű veresége hozhat békét. A tíz vizsgált országban a megkérdezettek egyharmada – 35 százalék – a béke, egyötöde – 22 százalék – pedig az igazság táborába tartozik. További 20 százalék nem hajlandó választani a béke és az igazságosság között, de támogatják az EU válaszlépéseit.
Előbbi csoport tagjai nagyobb valószínűséggel gondolják azt, hogy az EU rosszul jár a konfliktus miatt, és a felmérés szerint is megfigyelhető, ahogy az emberek pénztárcáját, hétköznapjait gazdaságilag érintik a fejlemények, úgy változik meg Moszkva egyedüli felelőssége a háború kérdésében.