A nagy presztízsű amerikai napilap, a The New York Times szerkesztőségi véleménycikkében nemrég azt írta, a kijevi vezetésnek kemény döntéseket kell meghoznia a béke érdekében, tekintettel arra, hogy a háború kimenetelét megfordító, döntő katonai győzelem az orosz hadsereg felett nem reális.
Néhány nappal később, a davosi Világgazdasági Fórumon pedig Henry Kissinger, korábbi amerikai külügyminiszter adott hangot véleményének, mely szerint Ukrajnának le kellene mondania a Moszkva által 2014-ben elcsatolt Krím- félszigetről Oroszország javára a háború mielőbbi befejezése érdekében.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tegnap késő esti videóüzenetében dühösen reagált a nem hivatalos amerikai sugallatokra, melyek szerint Ukrajnának komoly engedményeket kellene tennie Moszkva irányába, hogy valódi tárgyalások kezdődhessenek a két fél között a háború befejezése, vagy legalábbis egy tartós tűzszüneti megállapodás tető alá hozása érdekében.
Az embernek az a benyomása, hogy Kissinger úr naptára nem 2022-t mutat, hanem 1938-at e helyett. A veterán diplomata pedig mintha nem Davosban, hanem Münchenben szólalt volna fel – jelentette ki éles reakciójában Ukrajna első embere.
Zelenszkij a Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Németország által 1938-ban megkötött Müncheni paktum megkötésére célzott, amikor a britek és franciák felhatalmazást adtak Hitler számára, hogy területeket hasíthasson ki Csehszlovákiából azt remélve, hogy ily módon elejét vehetik a további német területi expanziós törekvéseknek Európában.
Az is elképzelhető, hogy a The New York Times is valami hasonlóról értekezett 84 évvel ezelőtt is. De hadd emlékeztessem önöket: 2022-t írunk – tette hozzá Zelenszkij. Azok a vezető geopolitikai elemzők, akik azt javasolják nekünk, kínáljunk fel valamit Oroszországnak, nem látják át azon ukránok millióinak sorsát, akik azokon a területeken élnek, melyeket véleményük szerint áruba kellene bocsátanunk egy illuzórikus béke ígéretének érdekében – zárta gondolatait az elnök.
A kérdés csupán az, hogy a véleményformáló világlap, illetve a veterán diplomata gondolatai mennyire állnak távol a jelenlegi amerikai kormányzat elgondolásaitól.