Megszületett az első olyan bírósági ítélet, amelyet azért hoztak, mert az orosz-ukrán háborúban a vádlott háborús bűnt követett el. Vagyim Sisimarin február 28-án a Szumi megyei Csupahivka községben több célzott lövést adott le a 62 éves áldozat fejére egy Kalasnyikov gépkarabélyból.
A gyilkosságra a vizsgálat szerint a 21 éves orosz katona két társa adott utasítást, mert attól tartottak, hogy a kerékpárját toló férfi – aki közben telefonált – értesíti helyzetükről az ukrán fegyveres erőket. A két másik katonát nem állították bíróság elé, mert Ukrajna fogolycsere keretében ukrán katonákra cserélte ki őket.
A háborús bűnként tárgyalt gyilkosság perében a bíróság elfogadta az orosz katona, Vagyim Sisimarin elleni bizonyítékokat, és arra a következtetésre jutott, hogy a gyilkosságot előre megfontolt szándékkal követte el. Éppen ezért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte őt egy kijevi bíróság.
Noha az orosz katona beismerte, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háborúban agyonlőtt egy civil lakost az északkelet-ukrajnai Szumi megyében – május 4-én az Ukrán Biztonság Szolgálat (SZBU) közzétette Sisimarin videóra vett vallomását –, a bíróság nem tartotta őszintének a vádlott megbánást mutató vallomását.
Sajnos ennek a pernek lesz folytatása, és félő, hogy a halálos ítéletet is hoz majd a bíróság. Elég csak arra gondolni, hogy a mariupoli acélművet 84 napon át tartó azovosokat az Oroszországon kívül senki által el nem ismert szakadár köztársaságokban akarják bíróság elé állítani. Ott, ahol törvényes a halálos ítélet.