Azt a háború eddigi majd 90 napja alatt többször is láthattuk, hogy az orosz fél szeret ígérgetni, ám amikor azok betartására kerülne a sor, valahogy mindig kihátrál annak betartása alól. Moszkva most éppen azt jelentette be, hogy az oroszok finanszírozzák a hadseregük ellenőrzése alá vont ukrán területek újjáépítését, mely magába foglalja majd az ezen területeket Oroszországgal összekötő úthálózat rendbetételét is.
Marat Husnullin orosz miniszterelnök-helyettes a RIA Novosztyi hírügynökségnek elárulta a zaporizzsjai nukleáris erőmű jövőjéről, hogy a kapacitásait tekintve legnagyobb európai atomerőmű Oroszországnak és Ukrajnának egyaránt fog termelni energiát a jövőben, feltéve, hogy Kijev fizet majd a szolgáltatásért cserébe.
A nemzetközi közvélemény időközben amiatt aggódik, hogy a Kreml megtorló intézkedéseket foganatosít a mariupoli Azovsztal azon védőivel szemben, akik megadták magukat az orosz és szakadár erőknek, miután ígéretet kaptak arra, hogy egy fogolycsere akció folyamán visszatérhetnek Ukrajnába.
A Vöröskereszt a fegyvert letevő katonák százait regisztrálta hadifogolyként annak érdekében, hogy a Genfi Konvenciónak megfelelő elbánásban részesülhessenek. A fogságba került ukrán harcosokat a Moszkva által támogatott szeparatisták által ellenőrzött kelet-ukrajnai területekre szállítják, ahol a sebesültek kórházi ellátásban részesülnek.
Az oroszok közzétettek egy videófelvételt, mely bemutatja, ahogy ellátják a sebesülteket egy Mariupol közeli kórházban. Több katona meg is szólal a videón, egyikük kijelenti, hogy jól bánnak vele. Nem éri sérelem sem fizikálisan, sem pszichológiai vonatkozásban, és ezt a Vöröskereszt jelen lévő illetékesei is megerősítették. Az azonban a képkockák alapján megállapítható, hogy meglehetősen mostoha körülmények között gyógykezelik az ukránokat.
Három hónap elteltével ismét megnyílt az Egyesült Államok nagykövetsége az ukrán fővárosban. A diplomáciai képviselet még az orosz invázió kezdete előtt függesztette fel működését Kijevben.
Hivatalosan is újraindítjuk tevékenységünket – jelentette ki Daniel Langenkamp követségi szóvivő a Reuters hírügynökségnek röviddel azelőtt, hogy felhúzták az amerikai lobogót a nagykövetség épületére. Kezdetben mindössze néhány diplomata fog dolgozni Kijevben. A Konzulátus egyelőre még nem nyit ki, a washingtoni kormányzat továbbra sem javasolja az amerikai állampolgárok ukrajnai utazását.