2025. 12. 13.

384.43 Ft

327.70 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Azonnali hatállyal felmentették a hulladékügyekért felelős államtitkárt

Azonnali hatállyal felmentették a hulladékügyekért felelős államtitkárt
10perc.hu
2025. 11. 07.
Fotó: Illusztráció

Indoklás nélkül, azonnali hatállyal mentették fel Nagy Mártát, a hulladékkezelésért felelős helyettes államtitkárt.

Indoklás nélkül, azonnali hatállyal mentették fel Nagy Mártát, az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért felelős helyettes államtitkárát – derül ki a csütörtök este megjelent Magyar Közlönyből. A döntést Orbán Viktor miniszterelnök hozta meg Lantos Csaba energiaügyi miniszter javaslatára - közölte a HVG.

A helyettes államtitkár feladatai közé tartozott többek között az Országos Gyűjtési és Hasznosítási Terv és az Országos Hulladékgazdálkodási Terv kidolgozása és végrehajtása, valamint a hulladékgazdálkodással összefüggő közszolgáltatások szabályozása és fejlesztése. Emellett a Mohu-val kötött koncessziós szerződéssel kapcsolatos állami feladatok ellátása is az ő hatáskörébe tartozott.

A határozat nem tartalmazott indoklást, de a háttérben a Mohu körül kialakult problémák állhatnak. A Mol-csoporthoz tartozó koncessziós társaság 2024-es pénzügyi eredménye mintegy 50 milliárd forintos hiányt mutatott, miközben a hulladék-visszagyűjtési arányokról a koncesszió kezdete óta nincs nyilvános adat.

A koncesszió indulása után jelentősen visszaesett az intézményi hulladékgyűjtés hatékonysága, amit a Mohu korábban az átállás nehézségeivel magyarázott. Ugyanakkor frissebb adatokat a cég azóta sem közölt.

Augusztusban távozott a Mohu vezérigazgatója, Pethő Zsolt, akinek helyére a Mol pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettese, Simola József került. Ez a lépés több elemző szerint is azt jelzi, hogy a hulladékgazdálkodási rendszer működését a jövőben inkább pénzügyi, mint szakmai szempontok alapján közelíti meg a vállalat.

A Mol-csoporton belül már Pethő távozása előtt is átszervezések zajlottak: 2023 januárjában Runtág Tivadart operatív igazgatóvá nevezték ki, megszüntetve a vezérigazgatói jogokat, és háromtagú igazgatóságot hoztak létre.

Az Energiaügyi Minisztérium a közelmúltban azzal is reflektorfénybe került, hogy Lantos Csaba miniszter külön rendeletben lehetővé tette az EPR-díjak (kiterjesztett gyártói felelősség) évközi módosítását. Néhány nappal később sor is került a változtatásra, ami évente mintegy 20 milliárd forinttal növeli a Mohu bevételét. A díjak a tervek szerint január 1-jétől tovább emelkedhetnek, akár automatikusan is, az éves infláció mértékével.

Címkék:

További cikkek

Friss cikkek

Népszerű cikkek

Budapest

Kapcsolódó cikkek