Immár ismertté váltak az egyszerhasználatos műanyag, fém- vagy üvegpalackok visszaváltási szabályai. Palackonként 50 forintot fizetünk majd ezekért, így aki nem gyűjti őket, elég sok pénzt bukik. A tejeknél, illetve egyes gyümölcsleveknél használt papír+műanyag+fém tasakok ma még nem részei a rendszernek. Az európai előírások szerint 2025-ig a PET-palackok 25 százalékát már újrahasznosított anyagból kell előállítani, 2030-ra már 30 százalék az előírás.
A rendszer úgy épül fel, hogy amikor egy italgyártó piacra dobja a termékeit, lejelenti, hogy hány palackot adott el, és befizeti a palackonkénti 50 forintokat. Majd a nagykereskedő-kiskereskedő megveszi a termékeket, és kifizeti az 50 forintokat a gyártóknak, akik így már a pénzüknél vannak. Amikor a kereskedő értékesít, az is beszedi a fogyasztóktól a pénzt, vagyis ő is zéróra zár – írta a Telex.
Mi, hétköznapi vásárlók akkor jövünk ki nullára, ha minden palackot összegyűjtünk és visszaváltunk. Amit nem viszünk vissza, azzal veszíthetünk, egyben a MOHU ezt a pénzt megnyeri. Részben ez a vissza nem váltott palack finanszírozza a rendszert.
A palackokat automatákban lehet majd visszaváltani. A vásárlók az automatákban a kereskedelmi egységben felhasználható utalványokat vagy pénzt kaphatnak. Egy app segítségével hamarosan utalást is tud majd kezdeményezni az automata, illetve az ügyfél úgy is dönthet, hogy jótékony célra ajánlja fel a visszaváltott palackok ellenértéket.
Hivatalosan január elsejétől él a rendszer, ekkor a MOHU már több mint 2000 automatát állít fel, ez a 400 négyzetméter feletti alapterületű üzleteknél kötelező. Ám a MOHU úgy számol, hogy 4000-6000 automatára is lesz igény. A kisebb üzleteknek is érdeke lehet ugyanis ilyet kérni, hogy a visszaváltás miatt ne máshová menjenek a vevők. Eddig több mint 100 önkéntes (400 négyzetméternél kisebb) üzlet jelentkezett automatáért.
Az automata akkor tudja jól beazonosítani a palackot, ha az sértetlen. Ez is újdonság, hiszen eddig az volt a cél, hogy tapossuk össze a flakonokat, ne levegőt szállítsanak a kamionok. Most az automata a palack formáját és a vonalkódot is azonosítani fogja, ami egyfajta keresztellenőrzés is. A sikeres visszaváltás után az automata roncsolja és tömöríti a palackokat, egyrészt, hogy megakadályozza a többszöri visszaváltást, másrészt a tömörített anyag költséghatékonyabb szállítása miatt.
Az automatákat két külön beszállító fogja szállítani, de ezek technológiája hasonló lesz, ugyanolyan rendszerrel fognak találkozni a fogyasztók. Állítólag a kisebb sérülést, horpadást elviseli a rendszer, de a laposra taposást nem. Attól nem félnek a szakemberek, hogy nagy mennyiségű importpalack kerül a magyar automatákba.
Elvileg lehet olyan címke, amelyet egy nagyobb cég ugyanúgy nyomtat több országban, de a környéken Szerbián és Ukrajnán kívül hamarosan mindenhol lesz ilyen DRS-rendszer, így talán importtól nem kell tartani.