Románia politikai vezetői csütörtökön történelmi előrelépésként üdvözölték az ország teljes jogú csatlakozását a Schengeni övezethez. Az Európai Unió belügyminiszterei a döntést véglegesen megerősítették, és a román vezetők azt igazságtételként és fontos gazdasági lépésként értékelték.
Klaus Iohannis, Románia jobboldali államfője úgy értékelte, hogy a döntés "megerősíti Románia teljes jogú európai uniós tagságát", és hangsúlyozta az ország stratégiai szerepét Nyugat- és Kelet-Európa közötti kapuként. Iohannis kifejtette, hogy "Románia Európa-barát ország, és az is marad", hozzá téve, hogy "a románoknak több Európára van szükségük, nem kevesebbre". Az elnök szerint az európai tagság előnyeit tagadók a demokrácia ellenségei és Románia elszigetelésében érdekeltek.
Marcel Ciolacu, Románia szociáldemokrata miniszterelnöke a döntést "az igazság és a nemzeti méltóság győzelmeként" értékelte. A 2025. január elsejétől életbe lépő változások szerint megszűnik a rendszeres ellenőrzés Románia és Bulgária, valamint Románia és Magyarország között a közúti határátkelőkön. "Soha többé nem fogadjuk el, hogy másodrangú polgárok legyünk Európában" - hangsúlyozta Ciolacu. A miniszterelnök rámutatott, hogy a szárazföldi határellenőrzések megszüntetése elősegíti a kereskedelmet, csökkenti a logisztikai költségeket, és így romániai áruk versenyképesebbek lesznek, ami ösztönözni fogja a gazdaságot és új munkahelyeket teremt.
Ciolacu külön köszönetet mondott a Románia Schengeni csatlakozását támogató európai vezetőknek, köztük Olaf Scholz német kancellárnak, Pedro Sánchez spanyol kormányfőnek, Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek, és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is örömmel fogadta a döntést, amely szerinte igazságtétel a 13 éve várt csatlakozás szempontjából. Az RMDSZ elnöke kiemelte, hogy január 1-től megszűnik a határellenőrzés, ami különösen jót tesz a kereskedelemnek, a gazdaságnak és a magyar közösségnek, mivel így korlátlanul utazhatnak a magyarok és romániai magyarok között.
Az EU Tanácsa csütörtökön bejelentette, hogy 2025. január 1-jétől a két ország között, valamint a többi schengeni tagállammal közös szárazföldi határokon is megszűnik a személyek ellenőrzése. Az uniós belügyminiszterek ezt követően egyhangú döntéssel zárták le a csatlakozási folyamatot.
A történelmi döntés új fejezetet nyit Románia és Bulgária számára az Európai Unió belső határainak megszűnésével, és erősíti az ország gazdasági és politikai kapcsolatait a térségben.