414.65 Ft

394.45 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Angela Merkel szerint Ukrajna NATO tagsága hamarabb háborút robbantott volna ki

10perc.hu
2024. 11. 25.
Angela Merkel szerint Ukrajna NATO tagsága hamarabb háborút robbantott volna ki

Angela Merkel, Németország egykori kancellárja a BBC-nek adott interjújában védelmébe vette Oroszországhoz fűződő politikáját és a 2008-as döntését, mellyel megakadályozta Ukrajna NATO-tagságának megkezdését.

Hirdetés

A döntéseit sokan kritizálták azóta, különösen a 2022-es orosz invázió után, azonban Merkel szerint ezek a lépések segítettek fenntartani a békét és elkerülni egy korábbi, még pusztítóbb konfliktust - írta a BBC.

A NATO-csatlakozás és az ukrán háború

Merkel szerint, ha Ukrajna 2008-ban elindult volna a NATO-tagság felé, katonai konfliktus már korábban kitört volna. Teljesen világos volt számomra, hogy Vlagyimir Putyin nem nézte volna tétlenül Ukrajna NATO-csatlakozását.
Hozzátette, hogy akkoriban Ukrajna nem volt olyan felkészült, mint 2022-ben.

Merkel az interjúban kifejezte aggodalmát Putyin nukleáris fenyegetéseivel kapcsolatban. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy elkerüljük a nukleáris fegyverek bevetését.
Kiemelte, hogy bár az atomfegyverek jelentette veszély félelmetes, nem szabad, hogy a rettegés megbénítson.

Merkel elismerte, hogy a diplomáciai erőfeszítései, melyek célja az orosz-ukrán konfliktusok megfékezése volt, végül kudarcot vallottak. Azt is hozzátette, hogy a német ipar, amely Oroszországból származó olcsó gázra támaszkodott, komoly árat fizet az energiabiztonsági válságért.

Merkel energiapolitikája

Merkel kormányzása alatt Németország két közvetlen gázvezetéket épített ki Oroszországgal. Ezt azonban számos kelet-európai NATO- és EU-tagország kritizálta, mondván, hogy a német gázpénz csak tovább növelte Oroszország háborús költségvetését. A döntések hosszú távú következményei mára élesen megmutatkoznak: Németország kénytelen drágább LNG-importtal pótolni az orosz gázt, ami hatalmas terhet ró az iparra.

Migráció és az AfD felemelkedése

A 2015-ös migrációs válságban Merkel híresen megnyitotta Németország kapuit több mint egymillió menekült előtt. Ez a döntés szintén megosztotta a közvéleményt: Barack Obama volt amerikai elnök „bátor és erkölcsi vezetőnek” nevezte, míg kritikusai szerint ezzel életet lehelt a szélsőjobboldali Alternatíva Németország (AfD) pártba. Az AfD ma már a második helyen áll a német közvélemény-kutatásokban.

Merkel nem bánta meg döntéseit, és hangsúlyozta, hogy a szélsőjobboldal ellen a megoldás az illegális migráció megállítása és az afrikai országok életszínvonalának javítása lehet. Ugyanakkor elismerte, hogy Európa gazdasági nehézségei miatt kevés forrás áll rendelkezésre e célok elérésére.

Merkel népszerűsége hivatali ideje alatt magas volt, de utólagos megítélése vegyes. Kritikusai szerint főként a válságok kezelésére összpontosított, és nem hozott elég hosszú távú reformokat Németország és Európa jövőjének biztosítására. Németországot ma egyesek „Európa beteg emberének” nevezik, gazdasága recesszióközeli állapotban van.

Merkel jelenleg távol marad a politikától, és azt mondja, nem hiányzik neki a hatalom. Azonban, ha régi politikustársai tanácsért fordulnak hozzá, mindig szívesen segít.

Főkép forrása:
Northfoto

További cikkek