Magyar Péter kormánya hamarosan egy több mint egy tucat diplomáciai fedésben működő orosz kémet tartalmazó listához juthat – állítja Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró, aki magyar biztonsági és kémelhárítási forrásokra hivatkozva tette közzé értesüléseit a Facebook-oldalán. A bejegyzés a VSquare oknyomozó platform angol nyelvű hírlevelén alapul.
Panyi szerint a magyar kémelhárítás közvetlenül Ukrajna 2022. februári megtámadása után már átadott az Orbán-kormánynak egy, a kiutasítandó diplomatákat felsoroló listát – a kormány válasza azonban határozott elutasítás volt. Az újságíró állítása szerint ezzel Magyarország szinte az egyetlen olyan EU- és NATO-tagállam lett, amely Ukrajna lerohanása után nem tett ilyen lépéseket. Az Orbán-kormány tizenhat éve alatt az úgynevezett csendes kiutasítás vált jellemző gyakorlattá: ha egyáltalán hazaküldtek orosz kémeket, azt nyilvános bejelentés nélkül tették, nehogy tovább élezzék a viszonyt a Kremllel.
Két titkos kiutasítás
Panyi két ilyen esetről is írt. Az egyik Artur Szuskov SZVR-hírszerzőtiszté, akit 2026. május 4-én utasítottak ki. Az újságíró korábban közölte, hogy Szuskov az MCC, a Magyar Külügyi Intézet és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem környékén folytatott kémtevékenységet. A másik eset nyilvánosságot eddig nem kapott: 2024. június 20-án Andrej Tarakanov harmadtitkárt, diplomáciai fedésben dolgozó GRU-tisztet küldték haza Moszkvába. Tarakanov 2023 augusztusában érkezett Magyarországra, és egy forrás szerint nem Magyarország, hanem más EU-tagállamok ellen irányuló orosz befolyásolási műveletekben vett részt.
„Ez megerősíti azt, amire nemzetbiztonsági szakértők régóta figyelmeztetnek: Budapest a tágabb schengeni térség elleni orosz kémtevékenység egyfajta ugródeszkájává, logisztikai bázisává vált." – Panyi Szabolcs, oknyomozó újságíró
Az új kormány irányváltását jelzi, hogy Magyar Péter kabinetje már az első napokban bekérette az orosz nagykövetet a Kárpátalját ért orosz dróntámadás miatt. Panyi szerint a frissített kémlista kézhezvételével az új kormány megkezdheti az Orbán-korszakban keletkezett „kémelhárítási rés" befoltozását. Az orosz hírszerző szolgálatok – az SZVR és a GRU – budapesti, Bajza utcai orosz nagykövetségen működő rezidentúrái a jelenlegi információk szerint szinte teljesen érintetlenül maradtak az elmúlt években.